Fizjoterapia dzieci i niemowląt NDT-Bobath Piaseczno


Fizjoterapia dzieci i niemowląt NDT-Bobath Piaseczno

Terapia NDT – Bobath to terapia neurorozwojowa wykorzystywana w pracy z dziećmi i najmniejszymi niemowlętami, nawet w pierwszych miesiącach życia. Skupia się na hamowaniu nieprawidłowych wzorców ruchowych i stymulacji mającej na celu wypracowanie i utrwalenie prawidłowych fizjologicznie ruchów. Jest również wykorzystywana do poprawy napięcia mięśniowego. Oferujemy fizjoterapię dzieci i niemowląt prowadzoną przez specjalistę fizjoterapii dziecięcej, w gabinecie w Nowej Iwicznej, dla mieszkańców Warszawy (Ursynowa), Konstancina, Piaseczna, Lesznowoli, Nowej Iwicznej, Mysiadła, Józefosławia, Magdalenki oraz okolic.

Oferujemy szybkie terminy

+48 509 580 721
kontakt@aktywnafizjoterapia.pl

 

Dla kogo fizjoterapia NDT-Bobath?

Terapia NDT-Bobath jest dedykowana dzieciom i niemowlakom zmagającym się z problemem m.in.:

  • obniżonego napięcia mięśniowego
  • asymetrii złożeniowej
  • zaburzeń wzorców ruchowych
  • opóźnionego rozwoju motoryczny
  • jak i z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym

Na czym polega metoda NDT Bobath?

Metoda NDT-Bobath opracowana została już w latach 40-tych. Twórcami metody NDT-Bobath są Karel i Berta Bobath. Ich obserwacje rozwoju psychomotorycznego dziesiątek dzieci, pozwoliły na opracowanie studium prawidłowych zachowań zwane OUN. Analiza tego jak radzą sobie dzieci w tych samych sytuacjach, na różnych etapach rozwoju, pozwoliła stworzyć mapę dojrzałości psychomotorycznej. Dzięki temu, wiedząc na jakim etapie mapy dojrzałości OUN jest obecnie dane dziecko, możemy wykryć jego nieprawidłowe wzorce ruchowe. Poprzez prace z rehabilitantem stymuluje się dziecko do prawidłowej aktywności, co ma za zadanie oduczyć je nieprawidłowych ruchów, które do tej pory wypracowało. W praktyce, aktywizuje się mózg dziecka, by ten przy odpowiednim wspomaganiu realizował nowe ruchy, pozyskiwał nowe umiejętności, które do tej pory nie miały miejsca. Zwiększając plastyczność mózgu redukuje się nieprawidłowości przetwarzania sensorycznego, a przez to pobudza się do tworzenia nowych prawidłowych wzorców ruchowych. Skuteczność tej metody dowodzi też fakt, że rehabilitacja neurologiczna NDT-Bobath jest stosowana często w terapii dzieci z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego.




Fizjoterapia NDT Bobath Piaseczno

Emilia Małaszewicz

Fizjoterapia niemowląt i dzieci

nr PWZF 45973 (sprawdź)




Jestem absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie. Posiadam tytuł magistra fizjoterapii, magistra Zdrowia Publicznego i jestem certyfikowanym Terapeutą Metody Integracji Sensorycznej wg Ayers.

Specjalizuję się w fizjoterapii pediatrycznej. Moją misją jest niesienie pomocy najmłodszym Pacjentom poprzez świadczenie usług najwyższej jakości. Posiadam wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi oraz specjalistyczną wiedzę niezbędną do przeprowadzenia diagnostyki oraz terapii.

Prowadzę terapię niemowląt, instruktaż pielęgnacji niemowląt oraz terapię dzieci i młodzieży.
Nieustannie podnoszę swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w kursach, warsztatach oraz konferencjach o tematyce pediatrycznej. Swoje doświadczenie zdobywałam w licznych placówkach rehabilitacyjnych oraz zespołach interdyscyplinarnych.

Ukończone kursy:

  • Terapia manualna u dzieci – kurs podstawowy
  • Rehabilitacja w zaburzeniach rozwojowych niemowląt od 0 – 12 miesięcy
  • Przygotowanie do pionizacji i chodu dzieci od 0 do 24 miesięcy
  • Kurs instruktorski korektywy i kompensacji wad postawy – poziom podstawowy i rozszerzony
  • Integracja Sensoryczna I i II stopień
  • Masaż Tkanek Głębokich i rozluźnianie mięśniowo-powięziowe z anatomią palpacyjną
  • Dynamic Tape Course

 

Poznaj nas!

Wspieramy małych pacjentów w pierwszych miesiącach życia.

Wyhamowujemy patologiczne odruchy.

Pomagamy im rozwijać się prawidłowo.

Odwiedź nasz gabinet.

Wizytę można umówić online lub telefonicznie.

Oferujemy szybkie terminy.

+48 509 580 721
kontakt@aktywnafizjoterapia.pl


Aktywna Fizjoterapia

Fizjoprojekt Maciej Rywacki
NIP 5213619602

Graniczna 19A
05-500 Nowa Iwiczna

+48 509 580 721
kontakt@aktywnafizjoterapia.pl

Przy gabinecie znajdują się miejsca postojowe do dyspozycji pacjentów.

Istnieje możliwość umówienia wizyty domowej w okolicach gabinetu i wybranych dzielnicach Warszawy – prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.


Jakie ćwiczenia w terapii NDT-Bobath?

Tak jak w przypadku wielu innych zajęć, tak i w terapii NDT-Bobath, nauka realizowana jest poprzez faktyczny ruch.  Terapia NDT-Bobath dużo uwagi poświęca miednicy i barkom, które są punktami kluczowymi dla prawidłowej pracy kończyn i pożądanej reakcji ruchowej. Jednym z popularnych ćwiczeń jest ćwiczenia na piłce gimnastycznej. Dziecko leżące na brzuchu, podparte na przedramionach, jest dociskane do piłki na wysokości barek. Naturalną reakcją powinno być podniesienie głowy. Ćwiczenie to ma na celu stymulację mięśni odpowiedzialnych za unoszenie głowy i utrzymywanie tej pozycji. Innym ćwiczeniem z wykorzystaniem piłki jest ułożenie dziecka na brzuchu i manewrowanie nią na boki, stymulując dziecko do aktywowania mięśni tułowia. To tylko dwa z bogatej palety ćwiczeń, ale na ich bazie można zilustrować cele terapii NDT-Bobath.

Metoda NDT Bobath u niemowląt

Niemowlęta rozwijają się niespodziewanie szybko. Dla każdego rodzica ważne jest by rozwój ten zachodził w sposób poprawny, z dala od nieprawidłowości. Dziecko przez interakcje z otoczeniem samo wypracowuje sobie wzorce ruchowe. Niestety, nie zawsze będą to wzorce poprawne. To też stała opieka lekarska i jak najwcześniejsze rozpoczęcie terapii ruchowej u małych pacjentów jest kluczowe, by niemowlaki nie utrwalały sobie niewłaściwych zachowań. Dysfunkcje mogą wpływać na funkcjonowanie dziecka i utrudniać jego dalszą interwencję, rodzić kolejne nieprawidłowości, a tego lepiej uniknąć poprzez pracę na wczesnym etapie. Rehabilitacja NDT-Bobath nastawiona jest właśnie na wspomaganie wczesnego rozwoju, hamowanie zachowań patologicznych, obniżenie niepożądanych napięć mięśniowych i stymulowanie poprawnych ruchów. Podczas terapii wyzwala się na maluchu ruchy najbardziej zbliżone do prawidłowych oraz utrwala je po to by mógł on przenieść zdobyte podczas terapii umiejętności na czynności codzienne.

Rola rodziców w terapii

Nieodzownym elementem terapii NDT-Bobath jest zaangażowanie rodziców lub opiekunów dziecka w pracę z podopiecznym w domu. Po pierwsze, uczy się rodziców właściwego ułożenia dziecka w łóżku, odpowiedniego sposobu podnoszenia i noszenia czy pielęgnacji, które zapewniają dziecku rozluźnienie, unikając niepożądanych napięć mięśniowych pojawiających się jako odpowiedź na nieprawidłową lub niewygodną dla niego pozycję. Te pozornie prozaiczne czynności mają ogromne znaczenie dla rozwoju ruchowego dziecka,  są bowiem głównymi jakie dziecko zna w pierwszych tygodniach życia. Po drugie, ważna jest także codzienna rodzica/opiekuna z dzieckiem, ćwiczenia analogiczne jak te wykonywane w trakcie terapii. Nie ma co wierzyć, że kilkadziesiąt minut terapii raz w tygodniu przyniesie olśniewający rezultat. Codzienne ćwiczenia z najbliższym są niezbędne by utrwalić prawidłowe wzorce zachowań.

Jak przygotować dziecko do wizyty?

Terapia NDT-Bobath przeprowadzona przez specjalistę pracującego na co dzień z dziećmi powinna być poprzedzona szczegółowym wywiadem małego pacjenta. Na pierwsze spotkanie warto zabrać dotychczasową dokumentację medyczną schorzenia, jeśli takową posiadamy. Informacje te pomogą terapeucie dobrać najlepszą technikę i strategię zabiegu.

Przed rozpoczęciem zabiegu nasz specjalista oceni postawę ciała i podstawowe funkcje ruchowe dziecka. Badanie to jest bardzo użyteczne w późniejszej terapii.

Terapia NDT-Bobath nie wymaga specjalnego przygotowania dziecka. Warto jednak założyć dziecku wygodny strój, który ułatwi pracę fizjoterapeuty lub taki, który na potrzebę terapii można łatwo zdjąć.

Pamiętaj, najlepsze efekty da terapia realizowana, gdy tylko zauważone zostaną nieprawidłowości. Chcesz poznać nasze terminy napisz mail z pytaniem.


Umów wizytę