Rehabilitacja przed i po operacji Piaseczno


Rehabilitacja po operacji biodra kręgosłupa kolana Piaseczno

Prowadzimy rehabilitację pacjentów, którzy przygotowują się do operacji i zabiegów ortopedycznych. Pomagamy uzyskać maksymalny możliwy zakres ruchu w stawie, a dzięki temu przyspieszamy także powrót do sprawności po zabiegu. Wspieramy pacjentów w pierwszych dniach i tygodniach po operacji. Przeciwdziałamy zanikowi i osłabieniu mięśni oraz minimalizujemy negatywne skutki zabiegu, takie jak ból, obrzęk, czy ograniczenie ruchomości.

Oferujemy szybkie terminy

+48 509 580 721
kontakt@aktywnafizjoterapia.pl

Komu pomagamy?

  • rehabilitacja po operacji kręgosłupa
  • rehabilitacja po operacji kończyn górnych i dolnych
  • rehabilitacja po operacji kolana
  • rehabilitacja po rekonstrukcji ACL i szyciu łąkotek
  • rehabilitacja po operacji barku (np. artroskopii barku)
  • rehabilitacja po operacji stawu skokowego (np. artroskopii stawu skokowego)
  • rehabilitacja po operacji biodra (np. endoprotezoplastyce stawu biodrowego)

Uwaga: Nie zajmujemy się pacjentami po zabiegach chirurgii ręki (dłoni).




Poznaj nas!

Wspieramy zarówno przed, jak i po przebytej operacji czy zabiegu.

Chcesz przygotować organizm do zabiegu?

Chciałbyś zapobiec ograniczeniu ruchomości lub zanikowi mięśni?

Zmniejszyć obrzęk po operacji?

Wizytę można umówić online lub telefonicznie.

Oferujemy szybkie terminy.

+48 509 580 721
kontakt@aktywnafizjoterapia.pl


Aktywna Fizjoterapia

Fizjoprojekt Maciej Rywacki
NIP 5213619602

Graniczna 19A
05-500 Nowa Iwiczna

+48 509 580 721
kontakt@aktywnafizjoterapia.pl

Przy gabinecie znajdują się miejsca postojowe do dyspozycji pacjentów.

Istnieje możliwość umówienia wizyty domowej w okolicach gabinetu i wybranych dzielnicach Warszawy – prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.


Rehabilitacja przed operacją

Warunkiem przeprowadzenia wielu zabiegów ortopedycznych jest odpowiedni zakres ruchu w stawie. Badania i praktyka potwierdzają, że rehabilitacja przed operacją skraca czas rekonwalescencji (przyspiesza efekty późniejszej rehabilitacji po operacji), łagodzi i zmniejsza negatywne skutki oraz powikłania zabiegów operacyjnych. W okresie przedoperacyjnym pracujemy nad uzyskaniem maksymalnej sprawności – zakresu ruchu, siły i masy mięśniowej, kontroli nerwowo-mięśniowej. Jest to tzw. over-rehabilitation, czyli uzyskanie maksymalnej sprawności ze świadomością, że część tych możliwości organizmu pacjenta zostanie ograniczone w wyniku zabiegu. Ta sprawność wraz z przygotowaniem psychicznym pacjenta do zabiegu zapewnia dużo szybszy powrót do pełnej sprawności po operacji. Zdarza się, że przy bardzo dobrych wynikach rehabilitacji pierwotnie planowany zabieg pozostaje kwestią otwartą – w zależności od typu urazu, sprawności pacjenta po rehabilitacji i jego oczekiwaniach względem swojej sprawności, zabieg może okazać się zbędny. Reasumując w najlepszym wypadku po rehabilitacji przedoperacyjnej pacjent może nie mieć zabiegu, a w najgorszym jest do tego zabiegu świetnie przygotowany i z dobrym rokowaniem na okres pooperacyjny.

Rehabilitacja po operacji

Operacje i zabiegi ortopedyczne mają za zadanie poprawić komfort naszego życia, a nie go pogorszyć. Trzeba zdawać sobie sprawę, że operacja to zwykle duże obciążenie dla organizmu i należy pamiętać, że powrót do formy zajmie trochę czasu. Obrzęk i ból po operacji przyczyniają się do ograniczenia ruchomości danej partii mięśni i stawów. W następstwie często dochodzi do szybkiego zaniku i osłabienia konkretnych grup mięśniowych. Dlatego dla skuteczności rehabilitacji po operacji ważne są szczególnie pierwsze tygodnie, a nawet dni po operacji. Zaniedbując rehabilitację po operacji może okazać się, że zaległości po prostu nie da się później nadrobić, co stawia pod znakiem zapytania sens operacji. W naszej praktyce często spotykamy się z pacjentami, którzy nie zdają sobie sprawy jakim obciążeniem jest zabieg i ile trwa rekonwalescencja. Pacjenci nieraz chcą wrócić do pracy w ciągu 2 tygodni. Świadczy to o tym, iż nie mieli wcześniej do czynienia z rehabilitacją oraz nie przedyskutowali wszystkich następstw zabiegu ze swoim lekarzem prowadzącym lub fizjoterapeutą. Kluczowe jest wczesne (2-3 doba po zabiegu) rozpoczęcie rehabilitacji w celu omówienia wszelkich wskazań i przeciwwskazań co do codziennej aktywności po zabiegu.

Jak pomagamy?

Rehabilitacja po operacji powinna rozpocząć się od razu po zabiegu zazwyczaj do pierwszego spotkania dochodzi już na sali pooperacyjnej – jeśli do takiej wizyty nie doszło, należy w trybie pilnym umówić wizytę planową aby omówić wszelkie pytania z fizjoterapeutą. Rehabilitację po operacji możemy podzielić na kilka etapów. W zależności od okolicy ciała i rodzaju operacji rehabilitacja może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Etap 1: Terapia bezpośrednio po operacji

Okres ostry po zabiegu (najczęściej około 2 tygodni – do czasu ściągnięcia szwów) to okres natężonego stanu zapalnego, który jest etapem gojenia tkanek. Zabiegi na tym etapie to przede wszystkim intensywna edukacja pacjenta nt. postępowania z okolicą i strukturą po operacji, dbania o ranę pooperacyjną, samoobsługi oraz poruszania się z pomocami ortopedycznymi (kule/wózek/orteza). Poza tym wprowadza się ćwiczenia mające na celu przeciwdziałać groźnym powikłaniom – takim jak powstawanie zakrzepów i zatorów lub zrostów, które mogą później ograniczać sprawność. Terapia na celu pomóc pacjentowi funkcjonować w pierwszych dniach po zabiegu. W zależności od potrzeb i stanu zdrowia uczymy jak wstać z łóżka, jak poprawnie i najmniej bezbolesnego poruszać operowanym narządem, pokazujemy jak korzystać z kul lub wózka,  wykonujemy zabiegi przyspieszające wchłanianie się obrzęku i gojenie się blizn, mające na celu uzyskanie pełnego i bezbolesnego zakresu ruchu. Na tym etapie nie jest celem pełny zakres ruchu – często jest przeciwwskazany, niestety tutaj nie tylko ból nas ogranicza, ale też pewne zakresy kątów po różnych operacjach – nieraz naprawiana struktura przez pewien czas wymaga tzw. ciszy mechanicznej.

Etap 2: Okres „podostry”

W okresie podostrym i kolejnych etapach zazwyczaj pracujemy nad stopniowym odzyskaniem pełnego zakresu ruchu, kontroli nerwowo-mięśniowej, czucia głębokiego (tzw propriocepcji). Ten etap może trwać różnie długo – w zależności od typu i rozległości zabiegu.

Etap 3: Terapia zwiększająca i utrzymująca sprawność.

W trzecim etapie po zabiegu zalecamy pacjentowi podjęcie treningu, który jest naturalną kontynuacją rehabilitacji – jego celem jest odzyskanie adekwatnej siły i masy mięśniowej. Rehabilitacja po operacji to także ćwiczenia, w ramach których zależy nam aby pacjent wyszedł z zabiegu z większą sprawnością, niż miał przed urazem – jest to najlepsza profilaktyka kolejnych urazów.

Rodzaje terapii

Rehabilitacja po operacji ortopedycznej może być prowadzona z wykorzystaniem jednej lub kilku technik. Zakres rehabilitacji dobierany jest do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta i jego aktualnej formy fizycznej. W ramach rehabilitacji po operacji fizjoterapeuta może stosować m.in.:

  • terapię manualną – jak sama nazwa wskazuje jest to zbiór technik, które fizjoterapeuta wykonuje swoimi rękami, w celu odzyskania prawidłowego napięcia tkanek, ich przesuwalności względem siebie oraz stworzenia odpowiednich warunków do ćwiczeń reedukujących wzorzec ruchu
  • ćwiczenia rehabilitacyjne – mogą być prowadzone bez dodatkowego sprzętu, lub z wykorzystaniem urządzeń i przyborów. Ich głównym zadaniem jest kształtowaniem ilości (zakresu) i jakości ruchu pacjenta po zabiegu. Przeciwdziałają one zanikom mięśni oraz powikłaniom zakrzepowo-zatorowym
  • trening funkcjonalny – jest to trening opierający się na ćwiczeniach wykorzystujących naturalną dla pacjenta i okolicy poddanej zabiegowi funkcję ruchową
  • elektrostymulator –w terapii wykorzystujemy również elektrostymulację, aby pobudzić maksymalną ilość jednostek motorycznych w mięśniu, jeśli istnieje problem jego aktywacji po zabiegu. Korzystamy z elektrostymulatora Compex(R) w połączeniu z zadaniem ruchowym

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa

Pracujemy z pacjentami po operacjach kręgosłupa. Wzmacniamy siłę mięśni. Ćwiczymy z pacjentem, a także przekazujemy wiedzę jak samodzielnie ćwiczyć w domu. Uczymy właściwych wzorców ruchowych. Pokazujemy jak prawidłowo wykonywać codzienne czynności, takie jak np. wstawanie z łóżka, kładzenie się na łóżku, leżenie, siedzenie na krześle, kucanie i schylanie. Poprawnie wzorce ruchowe są podstawową profilaktyki, która może uchronić nas przed odnowieniem się urazów.

Rehabilitacja po operacji kończyn górnych i dolnych

Pomagamy pacjentom po urazach, wypadkach oraz z niedowładem kończyn. Realizujemy terapię po operacjach, która ma na celu mobilizację stawów, mięśni, a wraz z nimi układu nerwowego. Dobieramy najbardziej efektywne ćwiczenia, które pacjenci mogą wykonywać również w domu. Pomagamy dobrać sprzęt rehabilitacyjny, który może pomóc wspomóc rehabilitację.

Rehabilitacja po operacji kolana

Zalecenia po operacji kolana jak i każdego innego stawu mogą się między sobą diametralnie różnić. Rehabilitacja po operacji kolana zależy od aktualnych możliwości pacjenta. Jeden pacjent po zabiegu może obciążać kolano i zginać w pełni właściwie od razu po zabiegu, jeśli jest to w jego zakresie tolerancji bólowej, inny – może dostać od lekarza zakaz obciążania operowanego stawu nawet do 6-8 tygodni i ograniczenie zakresu ruchu nawet do 12 tygodni po zabiegu. W tym miejscu nie warto zdawać się na wiedzę z for internetowych, czy portalu z filmami, ale wybrać się do fizjoterapeuty i omówić z nim zalecenia lekarskie oraz postępowanie pooperacyjne.

Rehabilitacja po operacji barku (np. artroskopii barku)

Podobnie jak po zabiegach operacyjnych kolana również i zalecenia i postępowanie po operacji barku może być różne. Zależy jakie i ile struktur zostało uszkodzonych oraz jakie procedury medyczne zawierała w sobie operacja.

Rehabilitacja po operacji stawu skokowego (np. artroskopii stawu skokowego)

Zdarza się, że kończyna dolna jest unieruchomiona po zabiegu operacyjnym np poprzez łuskę gipsową. Aktualnie raczej nie spotyka się pełnego usztywnienia w gipsie po zabiegu operacyjnym. Nawet częściowe unieruchomienie nie jest przeciwwskazaniem do ćwiczeń i rehabilitacji – usztywnienie zdejmuje się na czas terapii i ćwiczeń domowych, chyba że zalecenia lekarza operującego mówią inaczej. Rehabilitacja stawu skokowego podobnie jak w innych przypadkach ma na celu stopniowe odzyskiwanie funkcji oraz kontroli nerwowo-mięśniowej.

Rehabilitacja po operacji biodra (np. endoprotezoplastyce stawu biodrowego)

Rehabilitacja po operacji biodra, zwłaszcza po wszczepieniu endoprotezy, trwa co najmniej kilka miesięcy. Pacjenci bardzo często borykają się z szeregiem problemów jak otyłość, zwyrodnienia stawów, co wpływa na efektywność terapii. Rehabilitację rozpoczyna się zaraz po operacji pacjent często jest pionizowany już w pierwszej dobie po zabiegu. Od razu zwracamy uwagę na edukację chodu oraz stopniowe wzmacnianie mięśni. Bardzo istotna jest edukacja pacjenta, ponieważ w pierwszym okresie po operacji istnieje ryzyko zwichnięcia endoprotezy.

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL

Zerwanie więzadła krzyżowego zwykle dotyczy osób aktywnych fizycznie. Operacji też częściej poddawani są pacjenci, którzy chcą prowadzić aktywny tryb życia, a funkcja kolana przed zabiegiem nie była zadowalająca – najczęściej objawia się ono niestabilnością kolana, tzw uciekaniem. Rehabilitacja po operacji zaczyna się zazwyczaj około trzeciej doby po zabiegu. Jeśli rekonstruowany lub doszywany (internal Bracing) był sam ACL – tzn nie było zabiegów szycia łąkotki, napraw chrząstki itd to rehabilitacja przebiega szybciej. Najważniejszy po rekonstrukcji ACL jest wyprost kolana! Trzeba go osiągnąć jak najszybciej. Brak pełnego wyprostu kolana 6-8 tygodni po zabiegu może oznaczać, że nie uda się go w pełni odzyskać w kolejnych tygodniach i miesiącach. Równie istotna po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego jest aktywność mięśnia czworogłowego, który ulega szybkiemu zanikowi. Nad tymi i innymi wątkami rehabilitacji po rekonstrukcji ACL pracuje się do kilku miesięcy, a następnie podejmuje trening pod okiem wykwalifikowanego trenera aby dojść do pełnej sprawności.

Jak przygotować się do wizyty?

Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta najpierw zakłada kartę pacjenta – zbieramy dane pacjenta w tym adres i nr PESEL (podanie tych danych jest obowiązkowe i wynika wprost z ustawy o zawodzie fizjoterapeuty). Następnie zbieramy wywiad – bardzo przydatna jest dokumentacja medyczna, razem z badaniami na płytach CD, dotycząca problemu pacjenta. Rehabilitacja po operacji nie wymaga specjalnego przygotowania. W dalszej części wizyty przeprowadzamy badanie dla potrzeb fizjoterapii – tutaj istotny jest odpowiedni strój, ale pacjent może zostać poproszony o rozebranie się do bielizny. Uzupełniamy dokumentację medyczną oraz, jeśli starczy czasu, przeprowadzamy terapię próbną i udzielamy zaleceń domowych.

 


Umów wizytę