Rehabilitacja przed i pooperacyjna


Nie każdy uraz wymaga operacji, ale przy każdej kontuzji pomocna lub nawet niezbędna jest fizjoterapia.

Jeśli doznałeś urazu i nie wiesz co masz robić – jakie ruchy są wskazane, a czego należy unikać aby nie pogłębić problemu, to warto rozważyć skorzystanie z konsultacji fizjoterapeutycznej. Dowiesz się na niej jak ćwiczyć i co robić aby zmniejszyć opuchliznę i ból, poprawić zakres ruchomości oraz jakie badania warto wykonać przed wizytą u ortopedy. W razie potrzeby doradzimy do jakiego specjalisty warto się udać.

W zależności od rodzaju i rozległości urazu postępowanie pourazowe dzieli się na zachowawcze i operacyjne. Gdy uraz kwalifikuje się do leczenia zachowawczego pomożemy skrócić czas powrotu do pełnej sprawności oraz zmniejszymy dokuczliwość objawów. Ważne jest korzystanie z zabiegów fizjoterapeutycznych by umożliwić uszkodzonej strukturze prawidłową przebudowę i wzmocnienie aby nie dopuścić do jej ponownego przeciążenia lub urazu.

Przy cięższych urazach fizjoterapia jest niezbędna. Warunkiem przeprowadzenia wielu procedur ortopedycznych jest odpowiedni zakres ruchu w stawie. Co więcej, po operacji dochodzi do szybkiego zaniku i osłabienia konkretnych grup mięśniowych. W okresie przedoperacyjnym pracujemy nad uzyskaniem maksymalnej sprawności – zakresu ruchu, siły i masy mięśniowej, kontroli nerwowo-mięśniowej. Ta sprawność wraz z przygotowaniem psychicznym pacjenta do zabiegu zapewnia dużo szybszy powrót do pełnej sprawności po operacji.

Postępowanie pooperacyjne możemy podzielić na kilka etapów, każdy z nich równie pracowity. W zależności od okolicy ciała i rodzaju operacji rehabilitacja może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Ważne są szczególnie pierwsze tygodnie a nawet dni po operacji, ponieważ niektórych zaległości nie da się później nadrobić co stawia pod znakiem zapytania sens operacji.

Pomożemy w:

  • Stanach pourazowych
  • Przed i pooperacyjnych
  • Przy problemach z ruchomością, bólem oraz obrzękiem/wysiękiem
  • Powrocie do sprawności zawodowej oraz sportowej

Jeśli masz wątpliwość, czy zajmujemy się takimi problemami jak Twój, napisz mail z pytaniem.